Den Blå Planet

Fotograf: Christian Askou, 2013.
Foto: Tårnby Stads- og Lokalarkiv
Havet og Tårnby
Vi har fået endnu en mulighed for at nyde havet om vores ø med Den Blå Planet. Vi har både Øresund lige uden for døren, og vi har også en turistmagnet af format med det nye akvarium. Ved siden af Kastrup Havn ligger Den Blå Planet - Nordeuropas største akvarium.
Bygningen er en arkitektonisk perle, som er smuk både fra land og vand, men som også tager sig fantastisk ud fra luften. Synet fra luften vil de mange turister fra lufthavnen nyde godt af.

Her bruges bænken til at hvile under den 3 km lange gåtur. Sundhedsturen 2018.
Foto: Kurt Pedersen - Amager Fotoklub
De blå Bænke
Hvis du følger De Blå Bænke fra Kastrup Metrostation, kommer du hen til Den Blå Planet. De 13 bænke fungerer som en vejviser - fouden det også er en kunstoplevelse som kan bruges som samtalebænk og hvilested.
Bænkene er skabt af kunsteren Jeppe Hein og kaldes Blue Modified Social Benches. De blev indviet i 2015. Bænkene ligner nærmest blå bølger. Du kommer også til vandet i Øresund, hvis du følger dem.
Historien omkring
Efter en tur i Den Blå Planet foreslår Lokalarkivet en gåtur bagefter langs vandkanten, hvor en stor del af kommunens fiskeri og industri har historier at fortælle.
