Johan Ekmans Allé
Læs mere om manden bag vejen Johan Ekmans Allé. Han kom til at få en vigtig betydning for luftfarten fremover, selvom han døde allerede i 1918.
Ekman afprøver flymotor i luften
Johan Ekman var løjtnant og uddannet som militærflyver. Han omkom ved en flyulykke på Kløvermarken i 1918. I løbet af otte uger det år mistede luftmarinen fire ansatte. Man mente blandt andet det skyldtes, at man måtte afprøve motorerne i luften i stedet for på jorden, da man manglede specialister til flymotorerne.
Det Danske Luftfartselskab - DDL
Johan Ekman var medstifter af Det Danske Luftfartsselskab. Det Danske Luftfartselskab eller DDL var et dansk flyselskab. Det blev stiftet som selvstændigt aktieselskab den 29. oktober 1918, og var det allerførste civile flyselskab i Danmark.
