Farver, former og fantasi af Lars Lundberg

Oplev Lars Lundbergs naivistiske og farverige univers
Date
Tid
Hele dagen
Adresse
Ugandavej 111
2770 Kastrup

Lars malede sit første maleri i 2002 og eksperimenterede derefter med forskellige motiver og stilarter. Han besluttede sig ret hurtigt for, at han ville male billeder i den fuldstændig umiddelbare og naivistiske stil, som han elskede at tegne som dreng.

Det hele startede i forbindelse med det royale bryllup mellem Frederik og Mary, hvor Lars malede et naivistisk portræt af de to royale. Billedet blev afleveret som en gave og kom senere i et kulørt ugeblad. Han har sidenhen udstillet mange steder, blandt andet i Japan i forbindelse med en H.C Andersen udstilling.

Lars Lundberg er født og opvokset på Christianshavn, pensioneret fra Københavns politi, hvor kan b.la. arbejdede i Uropatruljen og hundepatruljen.