Novellekonkurrence "Tårnby 2050": Her er vinderne

Glæden var ikke til at tage fejl af, da Safania Normann Holm Eriksen fra Ole Klokkersvej løb med førstepladsen i Avisen 2770 og Tårnby Biblioteks novellekonkurrence "Tårnby 2050".

Af Laura Michelsen

Novellekonkurrencens jury, der udgjordes af forfatter Sarah Engell, redaktør Ulf B. Bjørton og bibliotekarerne Mona Eisby og Laura Michelsen, modtog i alt 27 fantasifulde bud på en fremtidsnovelle med Tårnby som omdrejningspunkt. Heraf blev seks noveller nomineret og tre præmieret med henholdsvis en førsteplads og to andenpladser. 

Læs de seks noveller og motiveringerne for præmieringen her:

I novellen møder vi Wilma, der fortæller om sit arbejde med at modtage klimaflygtninge og om, hvordan det er at bo i Tårnby og Dragør efter en voldsom vandstigning. Novellen udspiller sig over en dag og er godt bygget op med en naturlig fremadskridende handling. Billedsproget er malende og præcist. Man kan se det hele for sig. Tårnby som kanalby med lodrette haver og et næsten sunket Dragør. Novellen emmer af sprogligt overskud, opfindsomhed og fortælleevne. Og balancer godt mellem humor og alvor. Selvom det vi alle frygter, er sket, er der alligevel håb og nye muligheder i det forandrede landskab. Det synes vi er et godt budskab.

Præmien gives af en enig jury for en helstøbt fortælling, en troværdig fortællestemme og et nuanceret perspektiv.

”Den blå væg” er en klassisk novelle, der zoomer ind på en enkelt situation og gennem den viser en bid af virkeligheden i 2050. Omdrejningspunktet for novellen er væggen og det særlige materiale den er lavet af, transparit, der skal holde vandet ude, men kan det nu også det? Novellen er fantasifuld og billeddannende. Den er sprogligt overbevisende og replikkerne fungerer godt. Og så har den elementær suspense, der kulminerer i en elegant og foruroligende slutning. Juryen kunne dog godt tænke sig en væg, der var lidt højere end 4,5 meter for at være helt trygge. 

Præmien gives for opfindsomhed, kompositorisk stramhed og et velfungerende sprog.

Novellen er overraskende skrevet i brevform. Et brev fra fremtiden, der forholder sig til forfatterens forudsigelser i 2026 i denne konkurrence. Det synes vi er et ret genialt greb. Forfatteren tænker videre ud af boksen og opfinder en sang af Mads Langer og anfører artikler fra 2770, TV2 og Information som kilder i slutningen af brevet. Indholdet i brevet overrasker også, idet forfatteren tænker i helt andre baner end de øvrige deltagere, når det kommer til Tårnbys udvikling. Her er det ikke vandet men kulturen der breder sig. Det kan vi naturligvis kun håbe med på i juryen. Vi har dog svært ved at tro, at København skulle gå med til at blive lagt sammen med Tårnby. 

Præmien gives for originalitet og sikker sprogtone.

 

"Grå himmel - en politisk dystopi" af Camilla Korsholm

"Tårnet" af Kirsten Bregnhoved

"Udsigten fejlede ikke noget" af Frank Klevenhaus