For børn

Vær med i Biosaurusklubben Tårnbys filmklub for børn

Kender du et barn der er fuldkommen vild med at gå i biografen og nærmest ikke er til at hive ud igen? Så er Tårnbys biografklub lige sagen. Den nye sæson starter den 30. september og er meget snart åben for tilmelding.

Af Josefine Norberg Steffensen

Tårnbys filmklub hedder Biosaurusklubben og er for børn fra 1.  klasse 

 Biosaurusklubben mødes altid i Kulturhuset Kastrup Bio. Tilmelding sker via biografens hjemmeside: HER. Filmene starter 16:00 men dørene åbner kl. 15:30, så man kan nå at købe snolder og popcorn. 

Her kan du se de film vi skal se: 

30/9 Krølle Bølle

25/11 Musenes jul

3/3 Zootropolis 2

12/5 Børnene fra Sølvgade 2

Hvem bestemmer hvilke film vi ser?

En filmklub er en anderledes måde at være sammen på og danner ramme for et fællesskab på tværs. Man kan komme med sine venner og dele en god filmoplevelse sammen eller man kan komme alene og møde nye. Man må også gerne tage sin forælder med og der er ikke faste pladser i biografsalen, når Biosaurusklubben mødes og ser film. 

Biosaurusklubben er til for børnene og derfor er det også dem der bestemmer, hvilke film vi skal se. Ved hver sæsonafslutning laver vi en afstemning og de film med flest stemmer er dem vi ser i næste sæson.